Achievements

Archives

2017-18

  • Homi Bhabha Balvaidnyanik Competition 2018-2019
    09/03/2019

    Name Std. Position
    MAST. SNEH DESAI GRADE IX GOLD MEDAL
    MAST. PARIJAT MUDRAS GRADE IX GOLD MEDAL
  • Inter School Premier Table Tennis League
    24/02/2019

    Sameehan Kulkarni Inter School Premier Table Tennis League Winner: Under 17 and Under 15 age category
    Dnyanesh Sawant Inter School Premier Table Tennis League Runner up: Under 15 age category
  • Rhythmic Gymnastics District Championship
    21/02/2019

    Roma Rajpurkar Rhythmic Gymnastics District Championship Silver Medal
  • MSSA BOXING COMPETITION : SEMIFINALS
    22/12/2018

    GAUTAM KUDALKAR STD. VI WON the SEMIFINALS
  • ALL INDIA TENNIS ASSOCIATION’S
    09/01/2019

    ALL INDIA RANKING TALENT SERIES at GOREGAON SPORTS CLUB

    ADITYA SURVE STD. VIII RUNNERS UP TROPHY
  • INTER IES ATHLETICS MEET 2018 - 2019
    22/12/2018

    Grade IX : Under 16
    Name Position  
    SIDDHARTH SURVE First Position 200 m Running
    AYUSH HANCHATE Second Position Shot Put




  • JUNIOR DRONACHARYA
    17/12/2018

    PRE-PRIMARY INTERSCHOOL SPORTS MEET - VISTUAURA -2018

    IES Orion KG students participated in ‘Interschool Sports Meet’ organised by ‘Gundecha Education Society’. It was held at Oshiwara, Andheri (West). Nearly 20 schools all over Mumbai participated in this event.

    Our little Orionites showcased their sporting skills and bagged various prizes.

    1. Nursery: Miss Aahana Monde – 1st prize in Hooplathon : Gold medal.
    2. Sr.KG: Miss Swara Panhale- 2nd prize in Dumbbell Relay : Silver medal.
    3. Sr.KG: Master Divij Borkar - 2nd prize in Dumbbell Relay : Silver medal.
    4. Sr.KG: Miss Pranvi Dalvi - 3rd prize in Smart Stackers : Bronze medal.

    The winners were awarded medals and certificates and all participants received participation certificates. It was a wonderful experience for our kids.

    ‘Great achievement’ Little Orionites !! Keep it up!!

  • JUDO VIVA COMPETITION 2018 - 2019
    16/12/2018

    JUDO VIVA COMPETITION AT VIBGYOR HIGH

    Name Std. Position
    SHRIEYA ATHALAYE GRADE IV BRONZE MEDAL
    SANVI PARULKAR GRADE V BRONZE MEDAL
    MYRAH THAKKER GRADE V BRONZE MEDAL


  • DRAWING COMPETITION 2018 - 2019
    15/12/2018

    DRAWING COMPETITION BY GUNDECHA EDUATION ACADEMY
    Name Std. Position
    HEET BHAGALIA GRADE I FIRST PRIZE
  • Winners at competitions by Mani Bhavan, Gandhi Smarak Nidhi 2018 - 2019

    Sr. No. Group Participant Competition Position
    1 Std. II Riya Pawar Marathi Recitation Consolation
    2 Std. III Siyona Madkaikar Drawing 3rd Prize
  • Winners at competitions by Mani Bhavan, Gandhi Smarak Nidhi 2018 - 2019

    Sr. No. Group Participant Competition Position
    1 Std. VIII Kasturi Ghag Drawing Merit Card
    2 Std. X Aman Jalan Drawing 1st Prize
  • SPORTS ACHIEVEMENTS 2018 - 2019

    INTER IES

    SR. NO. Name STD EVENT PLACE
    1 SHAMBHAVI JOSHULKAR IX TABLE TENNIS 1st
    2 AASHMAN LIMAYE IX TABLE TENNIS 2nd
    3 ARHAAN MEHTA VI TABLE TENNIS 3rd
    SR. NO. Name STD EVENT PLACE
    1 TANAY GANGAN VIII A CHESS 3rd
    2 SAHER GOLE VI A CHESS 1st
    SR. NO. Name STD EVENT PLACE
    1 AAYUSH HANCHATE IX THROWBALL 2nd
    2 RAHUL BHUSHAN IX THROWBALL 2nd
    3 DHRUV PITHADIA IX THROWBALL 2nd
    4 YASH MHATRE VIII THROWBALL 2nd
    5 TANMAY MISTRY X THROWBALL 2nd
    6 SOHAM PATOLE IX THROWBALL 2nd
    7 VIGNESH SHINDE X THROWBALL 2nd
    8 RAJDEEP NAIK X THROWBALL 2nd
    9 HRIDAY DESAI X THROWBALL 2nd
    10 OM LOKEGAONKAR X THROWBALL 2nd

    HANDBALL GIRLS U-17

    SR. NO. Name STD EVENT PLACE
    1 SIDDHI BHOSALE IX B HANDBALL 1st
    2 AARYA TEMGIRE IX B HANDBALL 1st
    3 CHHAVI AGARWAL IX B HANDBALL 1st
    4 VELA GAITONDE IX B HANDBALL 1st
    5 HRITIKA SHETTY IX B HANDBALL 1st
    6 SARA MOHITE IX A HANDBALL 1st
    7 SHUCHI TALWALKAR IX C HANDBALL 1st
    8 MANSI SHELAR VIII A HANDBALL 1st
    9 YUKTA AARNIK VIII B HANDBALL 1st
    10 SHARVARI KHETALE IX A HANDBALL 1st
    11 AKANSHA KOKASH VI C HANDBALL 1st




  • Regional Throwball Tournament
    21/09/2018

    Our Students have done us extremely proud by having bagged the 2nd place at the Ist ICSE & ISC REGIONAL THROWBALL TOURNAMENT (2018-19) for AISM (ASSOCIATION FOR ICSE SCHOOL OF MAHARASHTRA).

    SR. NO. Name STD EVENT PLACE
    1 AAYUSH HANCHATE IX THROWBALL 2nd
    2 RAHUL BHUSHAN IX THROWBALL 2nd
    3 DHRUV PITHADIA IX THROWBALL 2nd
    4 YASH MHATRE VIII THROWBALL 2nd
    5 TANMAY MISTRY X THROWBALL 2nd
    6 SOHAM PATOLE IX THROWBALL 2nd
    7 VIGNESH SHINDE X THROWBALL 2nd
    8 RAJDEEP NAIK X THROWBALL 2nd
    9 HRIDAY DESAI X THROWBALL 2nd
    10 OM LOKEGAONKAR X THROWBALL 2nd
  • DSO EVENT WINNERS
    01/09/2018

    SR. NO. Name STD EVENT PLACE LEVEL
    1 SIDDHARTH SURVE IX HIGH JUMP 2nd DISTRICT
    SR. NO. Name STD EVENT PLACE LEVEL
    1 JINESH BHATE VI ROLLER SKATING 1st DISTRICT
    SR. NO. Name STD EVENT PLACE LEVEL
    1 MITALI OZA X BOXING 2nd DISTRICT
    2 GAUTAM KUDALKAR VI BOXING 2nd DISTRICT
    SR. NO. Name STD EVENT PLACE LEVEL
    1 ADVIKA NAGOOL VII ARCHERY 2nd ZONAL
    2 REYANSH JADHAV VIII ARCHERY 3rd STATE LEVEL
    SR. NO. Name STD EVENT PLACE LEVEL
    1 AAYUSH HANCHATE IX THROWBALL 2nd DISTRICT
    2 RAHUL BHUSHAN IX THROWBALL 2nd
    3 DHRUV PITHADIA IX THROWBALL 2nd
    4 YASH MHATRE VIII THROWBALL 2nd
    5 TANMAY MISTRY X THROWBALL 2nd
    6 SOHAM PATOLE IX THROWBALL 2nd
    7 VIGNESH SHINDE X THROWBALL 2nd
    8 RAJDEEP NAIK X THROWBALL 2nd
    9 HRIDAY DESAI X THROWBALL 2nd
    10 OM LOKEGAONKAR X THROWBALL 2nd
  • Hindi Inter School Recitation Results 2018-19
    01/09/2018

  • Kalavikas Competitions

    Competition Name Position
    Recitation Smt. Esmita Mishra 1st
    Compering Smt. Esmita Mishra 1st
    Natyavachan KG Team 2nd
    Natya Sangeet Shri. Sunny Darade 3rd
    Narating Experience Smt. Shilpa Samala 3rd
    Drawing Shri. Vivekanand Mhatre Consolation
    Recitation Smt. Shilpa Chalke Consolation
  • SPORTS ACHIEVEMENTS 2018 - 2019
    August 2018

    MUMBAI MAYOR NATIONAL ROPE SKIPPING CHAMPIONSHIP 2018

    SR. NO. Name STD GAME EVENT PLACE
    1 SHIVEN SHETTY 5 Rope skipping SPEED SPRINT GOLD
    2 SHIVEN SHETTY 5 Rope skipping SPEED RELAY GOLD

    Prof. JIGORO KANO INVITATIONAL MUMBAI JUDO CHAMPIONSHIP-2018

    SR. NO. Name STD GAME EVENT PLACE
    1 SHRIEYA ATHLYE 4 JUDO   GOLD

    SHOTOCUP KARATE CHAMPIONSHIP

    SR. NO. Name STD GAME EVENT PLACE
    1 MYRAH THAKKER 5 KARATE KATA BRONZE
    2 MYRAH THAKKER 5 KARATE KUMITE BRONZE
  • AISM Events Swimming
    11/08/2018

    SR. NO. Name of the student STD GAME EVENT PLACE
    1 Parth jain 6 B SWIMMING 50 Mts free style
    100 Mts free style
    50 Mts butterfly stroke style
    1st
    1st
    1st
  • AISM JUDO TOURNAMENT
    11/08/2018

    It was held at Vibgyor High.

    Winners at the tournament are as follows:

    Name of the student Position Weight
    Shrieya Athalye Gold Medal -36 KG weight category
    Myrah Thakker Bronze Medal -21 KG weight category
  • INTERSCHOOL COMPETITION

    Novella - The Story Fest 2018

    Presented by St. Mary’s ICSE School.

    • Ms. Stuti Anand Save won Second Prize in Dress circle – A Fancy Dress Competition.

    Sanskruti Kala Darpan Competitions



    • Ms. Yashvi Harhsad Swar won the First prize in Fancy Dress and Consolation prizes in Elocution and Singing competition.

     

    • Ms.Asmi Sachin Tilak won the First prize in Singing competition and Consolation prize in Elocution competition.

     

    • Ms.Advika Madhur Shahasane won the second prize in Dancing Competition.

     

    • Ms.Esha Amit More won the Consolation prize in Fancy Dress Competition.



Mission

To develop students with a "can-do attitude" and who can focus on improvement and raising achievement.

Vision

An institution with difference, building progressive thinkers and to create a safe, secured, valued environment directing to an ambitious, challenging and ongoing future.