Achievements of students in Group Performance :

2013-14

1. Bagged 1st prize in Dance competition by Nav Durgeshwari.

2. Bagged runner up Trophy 2013 by Young talent skating and sports academy Thane.

3. Sangitika Dhal 2012-13 at Kala Vikas Mandal Dadar.

4. Sangitika Dhal 2013-14 at Kala Vikas Mandal Dadar.

Achievements of individual Students :

2013-14

1. Kumar Shrijan Mishra bagged 1st prize for Maths & English by Master mind 2014 at the state level competition.

2. Kumar Avdhoot Kher bagged 8th prize for English by Master mind 2014 at the state level competition.

3. Kumar Tanish Kulkarni bagged prize for English by Master mind 2014.

4. Kumar Mihir Dinkar bagged prize for Maths by Master mind 2014.

5. Our KG children’s bagged 56 Gold medals and school bagged 7 trophies in outside competitions.

6. Kumar Soham Mahadik bagged Consolation prize in Action song 2015 by KVM.

7. Kumar Shlok Deshmukh bagged Consolation prize in Clay Moulding 2015 by KVM.

8. Kumar Kshitij Kasrung bagged Consolation prize in Clay Moulding 2015 by KVM.

9. Kumar Vidhita Nerulkar bagged Consolation prize in Shlok 2015 by KVM.

10. Kumari Shruti Ambavane bagged 1st prize in mono acting 2016 by KVM.

11. Kumari Aral Hiwale bagged consolation prize in Shloka 2016 by KVM.

IES KALAVIKAS MANDAL

YEAR
NAME
STD
RANK
2007–2008
Dhanshree Vilankar
VI
Excellence Award
2011-2012
Madhura Praveen Pandit
V
Amarkosh Sanskrit Reclation Competition & Story Telling Competition
2012-2013
Sanjana Barge
VI
Sugam Sangeet 2nd Rank
2012-2013
Shweta Kishore Puranik
VI
Sugam Sangeet Con.
2012–2013
Arya Tupe
III
Best Dancer
2012–2013
Sneha Zalte
IV
Consolation
2012–2013
Kasturi Kaustubh Kulkarni
II
Sanskrit Kathakathan Compt.Organized by IES Sanskrit Kendra- 3rd Rank
kala vikas

IES KALAVIKAS MANDAL

YEAR
NAME
STD
RANK
2010 – 2011
Sudarshan Kamble
VIII
Best Dancer
2013 - 2014
Arya Tupe
Secondary
Best Dancer

S.S.C. RESULT


MARATHI MEDIUM
Academic Year
School Passing %
Students’s Name
Percentage
2001 – 2002
73.47 %
Prathamesh Dilip Soman
88.93
2002 – 2003
82.35 %
Neha Nayan Samant
84.40
2003 – 2004
92.85 %
Amit Rajendra Kulkarni
90.13
2004 – 2005
83.33 %
Ketki Kishor Nishane
89.13
2005 – 2006
78.26 %
Priyanka Ashok Vishe
83.53
2006 – 2007
86.00 %
Vaibhav Gopal Pudage
87.07
2007 – 2008
100.00 %
Mrunmayi Prakash Warankar
91.23
2007 – 2008
100.00 %
Priyanka Pramod Pangra
91.23
2008 – 2009
100.00 %
Sanje Mangesh Deepak
92.61
2009 – 2010
94.73 %
Sharvaree Padmakar Joshi
89.04
2010 – 2011
92.30 %
Mugdha Suresh Dharne
91.82
2011 – 2012
91.66 %
Tanmay Suhas Dhansale
79.82
ENGLISH MEDIUM
Academic Year
School Passing %
Students’s Name
Percentage
2001 – 2002
100.00 %
Ravindra Gokul Chouhan
79.06
2002 – 2003
100.00 %
Chaitanya Arvind Sakhalkar
87.46
2003 – 2004
100.00 %
Shweta Vijay Kulkarni
89.73
2004 – 2005
95.83 %
Shruti HariHaran
84.93
2005 – 2006
95.23 %
Jayesh Mahendra Goyal
90.00
2006 – 2007
100.00 %
Anuradha Pavan Goyal
90.61
2007 – 2008
95.00 %
Rahul Sadashiv Salunkhe
91.23
2008 – 2009
100.00 %
Bhagyashri Anilkumar Chaudhari
83.23
2009 – 2010
96.00 %
Sanchayani Sanjay Bagade
94.65
2009 – 2010
96.00 %
Madhura Mahendra Godambe
94.65
2010 – 2011
92.30 %
Mugdha Suresh Dharne
91.82
2010 – 2011
100.00 %
Prabhons Pramod Tiwari
94.55
2011 – 2012
89.65 %
Pagare Sanjana Sonyabapu
88.36
2012 – 2013
100.00 %
Ankit Kamlesh Tiwari
94.18
2013 – 2014
98.14 %
Dhanshree Rajesh Sawant
91.60
2014 – 2015
100.00 %
Rakesh Jairam Pandey
93.20

 


kick boxing

HIGH SCHOOL SCHOLARSHIP

ENGLISH MEDIUM

Academic Year
Students's Name
2011- 2012
Rupale Rushikesh Sanjay
2012- 2013
Jay Murli Sable
2013- 2014
Sanjana Deepak Barge
2013- 2014
Harshad Bhere
2011- 2012
Abhishek Mahalunge
MIDDLE SCHOOL SCHOLARSHIP

ENGLISH MEDIUM

Academic Year
Students's Name
2009- 2010
Ayur Kamble
2010 – 2011
Barge Sanjane
2011 – 2012
Shashwat Singh
2011 – 2012
Bhere Harshad
2011 – 2012
Surabhi Sinha
2011 – 2012
Dinkar Sumedh
2012 – 2013
Sakshi Phatarpekar
2012 – 2013
Sumedh Dinkar

MARATHI MEDIUM

Academic Year
Students's Name
Prasad Jadhav

 


MAHARASHTRA TALENT SEARCH

Academic Year
Std / Div
Students's Name
Prize
2008 – 2009
VIII
Tiwari Prabhans
Taluka Prize Winner
2008 – 2009
IX
Godambe Madhura
Taluka Prize Winner
2009 – 2010
VIII
Rohit Lad
Consolation Prize
2009 – 2010
X
Archita Goyal
Taluka Prize
2010 – 2011
IX
Lad Rohit Sunay
Speical Prize
2010 – 2011
X
Tiwari Prabhans P.
Taluka Prize
2011 – 2012
X
Lad Rohit Sunay
Consolation Prize
2012 – 2013
VIII
Rushikesh Pupale
District Scholarship
2012 – 2013
X
Tiwari Ankit Kamlesh
Taluka Prize
2012 – 2013
X
Lone Pooja Vijay
Consolation Prize
2013 – 2014
VIII
Sable Jay Murli
Special Prize
2013 – 2014
IX
Bhaskare Aditya Mangesh
Special Prize
2013 – 2014
IX
Pupale Rushikesh
Special Prize
2013 – 2014
IX
Salve Aaran Ashok
Consolation
2014 – 2015
X
Bhaskare Aditya
Special Prize
2014 – 2015
IX
Barge Sanjana
Special Prize
2014 – 2015
X
Salve Aaron
Taluka level

 


OLYMPIAD

SCIENCE OLYMPIAD

YEAR
NAME
STD
RANK
2010 - 2011
Sakshi Phaterpekar
V
Gold Medal

MATHS OLYMPIAD

YEAR
NAME
STD
RANK
2010 - 2011
Puneet Ghule
III
Gold Medal
2010 – 2011
Shashwat Sing
IV
Gold Medal

 


YEAR 2014 - 2015

KHO – KHO - UNDER 19

KHO-KHO
Std
Students’s Name
Prize
X
Ishwari Joshi
Second Prize
X
Shubhani Shetty
Second Prize
X
Ankita Gharte
Second Prize
X
Aditi Pawar
Second Prize
X
Snehal Chaudhar
Second Prize
X
Namrata Bansode
Second Prize
X
Shruti Tripathi
Second Prize
VIII
Shruti Jadhav
Second Prize
VIII
Samidha More
Second Prize
VIII
Samruddhi Manmadkar
Second Prize

KICK BOXING

Std
Students’s Name
Prize
VIII
Vaishnav Jagtap
First Prize
VIII
Danish Shaikh
Second Prize
VIII
Kartik Rudra purmath
Second Prize
kick boxing

ATHELETIC COMPETITION

athletes
Std
Students’s Name
Prize
IX
Shubhan Shetty
100 mt.Running Second Prize
II
Disauss Throw
Shot Put Third Prize
X
Shivam Gujare
400 mt.Running First Prize
X
Ravi Sharma
800 mt. Running Second Prize

DISCUS THROW

Std
Students’s Name
Prize
VIII
Vaishnav Jagtap
First Prize
VIII
Danish Shaikh
Second Prize
VIII
Kartik Rudra purmath
Second Prize
discus throw

TRADITION WRESTLING

tradition wrestiling
Std
Students’s Name
Prize
X
Yash Devikar
(75 kg.) First Prize
X
Ninad Satam
(70 kg.) First Prize
VIII
Vaishnav Jagtap
(65 kg.) First Prize
I
Rudra Purmath Kartik
(45 kg.) First Prize
VII
Purvesh Lad
(50 kg.) Second Prize
VII
Rohan Tomar
First Prize
VII
Rohit Sharma
First Prize

KICK BOXING 28 CADET & SENIOR MAHARASHTRA STATE

Std
Students’s Name
Prize
VIII
Vaishnav Jagtap
(63 kg.) Bronze Prize
kick boxing

 


YEAR 2015 - 2016

BELT WRESTLING & MASS WRESTING- 1st PLACE & SELECTED FOR ZONAL LEVEL

belt wrestling.jpg
Std
Students’s Name
X
Saurabh Mehta
60 kg.
IX
Ganesh Godambe
40 kg.
IX
Siddhant Gothankar
55 kg.
IX
Kartik Rudrapurmath
45 kg.
IX
Vaishnav Jagtap
65 kg.
VIII
Rohit Sharma
40 kg.
VIII
Sanskruti Kamble
55 kg.

KARATE COMPETITION

Std
Students’s Name
Prize
VI
Dhruv Hate
(30 kg.) 3rd Place
Karate

SKATING COMPETITION

skating
Std
Students’s Name
Prize
IX
Nishant Sagbhor
(30 kg.) 3rd Place

WALKING COMPETITION

Std
Students’s Name
Prize
VIII
Ruchita Padwal
3000mt. 3rd Place
walking

SHOT PUT COMPETITION

shot put Competition
Std
Students’s Name
Prize
X
Arun Yadav
2nd Place

RUNNING COMPETITION

Std
Students’s Name
Prize
VIII
Suraj Bansode
100mt 1stPlace
Running

JAVELIN THROW COMPETITION

javelin throw
Std
Students’s Name
Prize
X
Arun Yadav
2nd Place

KARATE COMPETITION

Std
Students’s Name
Prize
IX
Vaishnav Jagtap
1st Place
IX
Danish Shaikh
2nd Place
VIII
Purvesh Lad
Karate

 


OLYMPIAD

CYBER OLYMPIAD

YEAR
NAME
STD
RANK
2010 - 2011
Pooja Lone
IX
Gold Medal
2014 - 2015
Pankaj Bhoye
VIII
Gold Medal
2014 - 2015
Vaibhav Shingade
VIII
Silver Medal
2014 - 2015
Nishant Sagbhar
VIII
Bronze Medal
cyber olmpiad

SCIENCE OLYMPIAD

science olmpiad
YEAR
NAME
STD
RANK
2010 – 2011
Sanjeev Yadav
VIII
Gold Medal
2011- 2012
Sarvesh Bukkwar
IX
Gold Medal
2014 - 2015
Sanjana Barge
VIII
Gold Medal
2014 - 2015
Neha Ubale
VIII
Silver Medal
2014 - 2015
Sarvesh Vichare
VIII
Bronze Medal

 


IES SPORTS CENTRE DADAR

CHESS COMPETITION (Under 17)

kick boxing

Year 2009- 2010

Std
Students’s Name
Prize
Gaurav Gharate
Silver Medal

Year 2012 - 2013

Std
Students’s Name
Prize
X
Sarvesh Bukkwar
Long Jump Gold Medal
IX
Shubhani Shetty
Running Silver Medal
X
Sayali Nimje
Shot Put Silver Medal
X
Sachin More
Long Jump Broze Medal

Year 2013 - 2014

Std
Students’s Name
Prize
IX
Shivam Gujare
Atheletic Gold Medal
IX
Kushal Tiwari
Athletic Silver Medal

Year 2014 - 2015

Std
Students’s Name
Prize
IV
Kushi Kumbhar
Running 3rd Place
VII
Rohit Sharma
Long Jump 2nd Place
IX
Arun Yadav
Long Jump 2nd Place

Year 2015 - 2016

Std
Students’s Name
Prize
VI
Aman Tomar
Carrom 3rd Place

 


ACHIEVEMENTS OF TEACHERS

YEAR
NAME
RANK
2009-2010
Usha Swaminathan
2nd Rank –Poem Competition
2010-2011
Kishor Khade
1st Rank –IES Inter School Drawing Comp.
2010-2011
Sweta Bale
Teaching Aid –Savitribai Jayanti Mahostav
2012-2013
Sunil Kushwaha
Aryabhatta –Teaching Aid Competition Ancient History of India.
2013-2014
Usha Swaminathan
2nd Rank-Article Gurukul Magazin
2013-2014
Ruchi Rane
Best Dance –Consolation Prize - Kalavikas Teacher dance compt.
2013-2014
Sweta Bele
Best Dance Director ‘Save Girl‘
2014-2015
Urmi Biswas
2nd Prize –Peom Compt.
2014-2015
Santosh Mundhe
Bronze-State level Kick boxing
2015-2016
Santosh Mundhe
Gold –Thane Kick boxing association

 


Bal Mahotsav - Year 2009 :

2009

Best Dance – Sakshi Jaikumar & Aahish Desai

 


Balkridea Mahotsav - Year 2010

NAME
RANK
K.D.M.C.Balkridea Mahotsav
1st Rank
K.D.M.C.Balkridea Mahotsav
2nd Rank
K.D.M.C.Balkridea Mahotsav
Consolation
K.D.M.C.Balkridea Mahotsav
1st Rank
K.D.M.C.Balkridea Mahotsav
2nd Rank
Best Parade Trophy

Science Exhibition - Year 2012-2013 :

2012-13

Aryabhatta Science Exhibition - Best lay out

Aryabhatta Science Exhibition - Conservation of Energy – 1st Prize.

 


OTHER ACHIEVEMENTS

YEAR
NAME
RANK
2000
Adarsh Mahila Shikshan Mandal
Best School
2008
S.D.S
School Award
2009
S.D.S
Ideal School
2009
All India Citizens Development
Best School
2010
Akhil Bhartiya
Best School
2010
Kalabharati
Active School
2010
Sanmanchinah
Lokmat
2010
Group Dance
(Secondary)Consolation
2010
S.D.S
Ideal School
2011
Kalabharati K.D.M.C.
Active TeacherGroup Dance -1st Rank
2012
Kalabharati
Dronacharya
2012
S.D.S.
Ideal Principal
2012
S.D.S.
Ideal School
2012
S.D.S.
Best Teacher
2012
Akhil Bhartiya
Best Teacher
2012
Akhil Bhartiya
Ideal Principal
2012
Kalyan Bharath Scout Guide Sanik Sastha Kalyan
Culchrarl Programme
2012
Group Dance (Alatntkar)
Primary 3rd Rank
2012
Folk Dance
Teacher’s & Non-teaching -Consolation
2013
S.D.S.
Ideal Teacher
2013
S.D.S.
Ideal School
2013
Studywaves
Kho-Kho-1st Rank
2013
Folk Dance
Teacher’s & Non-teaching -Consolation
2013
Group Dance (Krishna leela)
Primary -2nd Rank
2014
Vandematram
Primary -2nd Rank
2014
Jogva
Secondary-Consolation