-
Homi Bhabha Balvaidnyanik Competition 2018-2019
09/03/2019Name Std. Position MAST. SNEH DESAI GRADE IX GOLD MEDAL MAST. PARIJAT MUDRAS GRADE IX GOLD MEDAL -
Inter School Premier Table Tennis League
24/02/2019Sameehan Kulkarni Inter School Premier Table Tennis League Winner: Under 17 and Under 15 age category Dnyanesh Sawant Inter School Premier Table Tennis League Runner up: Under 15 age category -
Rhythmic Gymnastics District Championship
21/02/2019Roma Rajpurkar Rhythmic Gymnastics District Championship Silver Medal -
-
ALL INDIA TENNIS ASSOCIATION’S
09/01/2019ALL INDIA RANKING TALENT SERIES at GOREGAON SPORTS CLUB
ADITYA SURVE STD. VIII RUNNERS UP TROPHY -
INTER IES ATHLETICS MEET 2018 - 2019
22/12/2018Grade IX : Under 16 Name Position SIDDHARTH SURVE First Position 200 m Running AYUSH HANCHATE Second Position Shot Put -
JUNIOR DRONACHARYA
17/12/2018PRE-PRIMARY INTERSCHOOL SPORTS MEET - VISTUAURA -2018
IES Orion KG students participated in ‘Interschool Sports Meet’ organised by ‘Gundecha Education Society’. It was held at Oshiwara, Andheri (West). Nearly 20 schools all over Mumbai participated in this event.
Our little Orionites showcased their sporting skills and bagged various prizes.
1. Nursery: Miss Aahana Monde – 1st prize in Hooplathon : Gold medal.
2. Sr.KG: Miss Swara Panhale- 2nd prize in Dumbbell Relay : Silver medal.
3. Sr.KG: Master Divij Borkar - 2nd prize in Dumbbell Relay : Silver medal.
4. Sr.KG: Miss Pranvi Dalvi - 3rd prize in Smart Stackers : Bronze medal.The winners were awarded medals and certificates and all participants received participation certificates. It was a wonderful experience for our kids.
‘Great achievement’ Little Orionites !! Keep it up!!
-
JUDO VIVA COMPETITION 2018 - 2019
16/12/2018JUDO VIVA COMPETITION AT VIBGYOR HIGH
Name Std. Position SHRIEYA ATHALAYE GRADE IV BRONZE MEDAL SANVI PARULKAR GRADE V BRONZE MEDAL MYRAH THAKKER GRADE V BRONZE MEDAL -
DRAWING COMPETITION 2018 - 2019
15/12/2018DRAWING COMPETITION BY GUNDECHA EDUATION ACADEMY Name Std. Position HEET BHAGALIA GRADE I FIRST PRIZE -
Winners at competitions by Mani Bhavan, Gandhi Smarak Nidhi 2018 - 2019
Sr. No. Group Participant Competition Position 1 Std. II Riya Pawar Marathi Recitation Consolation 2 Std. III Siyona Madkaikar Drawing 3rd Prize -
Winners at competitions by Mani Bhavan, Gandhi Smarak Nidhi 2018 - 2019
Sr. No. Group Participant Competition Position 1 Std. VIII Kasturi Ghag Drawing Merit Card 2 Std. X Aman Jalan Drawing 1st Prize -
SPORTS ACHIEVEMENTS 2018 - 2019
INTER IES
SR. NO. Name STD EVENT PLACE 1 SHAMBHAVI JOSHULKAR IX TABLE TENNIS 1st 2 AASHMAN LIMAYE IX TABLE TENNIS 2nd 3 ARHAAN MEHTA VI TABLE TENNIS 3rd SR. NO. Name STD EVENT PLACE 1 TANAY GANGAN VIII A CHESS 3rd 2 SAHER GOLE VI A CHESS 1st SR. NO. Name STD EVENT PLACE 1 AAYUSH HANCHATE IX THROWBALL 2nd 2 RAHUL BHUSHAN IX THROWBALL 2nd 3 DHRUV PITHADIA IX THROWBALL 2nd 4 YASH MHATRE VIII THROWBALL 2nd 5 TANMAY MISTRY X THROWBALL 2nd 6 SOHAM PATOLE IX THROWBALL 2nd 7 VIGNESH SHINDE X THROWBALL 2nd 8 RAJDEEP NAIK X THROWBALL 2nd 9 HRIDAY DESAI X THROWBALL 2nd 10 OM LOKEGAONKAR X THROWBALL 2nd HANDBALL GIRLS U-17
SR. NO. Name STD EVENT PLACE 1 SIDDHI BHOSALE IX B HANDBALL 1st 2 AARYA TEMGIRE IX B HANDBALL 1st 3 CHHAVI AGARWAL IX B HANDBALL 1st 4 VELA GAITONDE IX B HANDBALL 1st 5 HRITIKA SHETTY IX B HANDBALL 1st 6 SARA MOHITE IX A HANDBALL 1st 7 SHUCHI TALWALKAR IX C HANDBALL 1st 8 MANSI SHELAR VIII A HANDBALL 1st 9 YUKTA AARNIK VIII B HANDBALL 1st 10 SHARVARI KHETALE IX A HANDBALL 1st 11 AKANSHA KOKASH VI C HANDBALL 1st -
Regional Throwball Tournament
21/09/2018Our Students have done us extremely proud by having bagged the 2nd place at the Ist ICSE & ISC REGIONAL THROWBALL TOURNAMENT (2018-19) for AISM (ASSOCIATION FOR ICSE SCHOOL OF MAHARASHTRA).
SR. NO. Name STD EVENT PLACE 1 AAYUSH HANCHATE IX THROWBALL 2nd 2 RAHUL BHUSHAN IX THROWBALL 2nd 3 DHRUV PITHADIA IX THROWBALL 2nd 4 YASH MHATRE VIII THROWBALL 2nd 5 TANMAY MISTRY X THROWBALL 2nd 6 SOHAM PATOLE IX THROWBALL 2nd 7 VIGNESH SHINDE X THROWBALL 2nd 8 RAJDEEP NAIK X THROWBALL 2nd 9 HRIDAY DESAI X THROWBALL 2nd 10 OM LOKEGAONKAR X THROWBALL 2nd -
DSO EVENT WINNERS
01/09/2018SR. NO. Name STD EVENT PLACE LEVEL 1 SIDDHARTH SURVE IX HIGH JUMP 2nd DISTRICT SR. NO. Name STD EVENT PLACE LEVEL 1 JINESH BHATE VI ROLLER SKATING 1st DISTRICT SR. NO. Name STD EVENT PLACE LEVEL 1 MITALI OZA X BOXING 2nd DISTRICT 2 GAUTAM KUDALKAR VI BOXING 2nd DISTRICT SR. NO. Name STD EVENT PLACE LEVEL 1 ADVIKA NAGOOL VII ARCHERY 2nd ZONAL 2 REYANSH JADHAV VIII ARCHERY 3rd STATE LEVEL SR. NO. Name STD EVENT PLACE LEVEL 1 AAYUSH HANCHATE IX THROWBALL 2nd DISTRICT 2 RAHUL BHUSHAN IX THROWBALL 2nd 3 DHRUV PITHADIA IX THROWBALL 2nd 4 YASH MHATRE VIII THROWBALL 2nd 5 TANMAY MISTRY X THROWBALL 2nd 6 SOHAM PATOLE IX THROWBALL 2nd 7 VIGNESH SHINDE X THROWBALL 2nd 8 RAJDEEP NAIK X THROWBALL 2nd 9 HRIDAY DESAI X THROWBALL 2nd 10 OM LOKEGAONKAR X THROWBALL 2nd -
-
Kalavikas Competitions
Competition Name Position Recitation Smt. Esmita Mishra 1st Compering Smt. Esmita Mishra 1st Natyavachan KG Team 2nd Natya Sangeet Shri. Sunny Darade 3rd Narating Experience Smt. Shilpa Samala 3rd Drawing Shri. Vivekanand Mhatre Consolation Recitation Smt. Shilpa Chalke Consolation -
SPORTS ACHIEVEMENTS 2018 - 2019
August 2018MUMBAI MAYOR NATIONAL ROPE SKIPPING CHAMPIONSHIP 2018
SR. NO. Name STD GAME EVENT PLACE 1 SHIVEN SHETTY 5 Rope skipping SPEED SPRINT GOLD 2 SHIVEN SHETTY 5 Rope skipping SPEED RELAY GOLD Prof. JIGORO KANO INVITATIONAL MUMBAI JUDO CHAMPIONSHIP-2018
SR. NO. Name STD GAME EVENT PLACE 1 SHRIEYA ATHLYE 4 JUDO GOLD SHOTOCUP KARATE CHAMPIONSHIP
SR. NO. Name STD GAME EVENT PLACE 1 MYRAH THAKKER 5 KARATE KATA BRONZE 2 MYRAH THAKKER 5 KARATE KUMITE BRONZE -
AISM Events Swimming
11/08/2018SR. NO. Name of the student STD GAME EVENT PLACE 1 Parth jain 6 B SWIMMING 50 Mts free style
100 Mts free style
50 Mts butterfly stroke style1st
1st
1st -
AISM JUDO TOURNAMENT
11/08/2018It was held at Vibgyor High.
Winners at the tournament are as follows:
Name of the student Position Weight Shrieya Athalye Gold Medal -36 KG weight category Myrah Thakker Bronze Medal -21 KG weight category -
INTERSCHOOL COMPETITION
Novella - The Story Fest 2018
Presented by St. Mary’s ICSE School.
• Ms. Stuti Anand Save won Second Prize in Dress circle – A Fancy Dress Competition.
Sanskruti Kala Darpan Competitions
• Ms. Yashvi Harhsad Swar won the First prize in Fancy Dress and Consolation prizes in Elocution and Singing competition.
• Ms.Asmi Sachin Tilak won the First prize in Singing competition and Consolation prize in Elocution competition.
• Ms.Advika Madhur Shahasane won the second prize in Dancing Competition.
• Ms.Esha Amit More won the Consolation prize in Fancy Dress Competition.
Mission
To develop students with a "can-do attitude" and who can focus on improvement and raising achievement.
Vision
An institution with difference, building progressive thinkers and to create a safe, secured, valued environment directing to an ambitious, challenging and ongoing future.