Achievements

Archives

2017-18

2018-19

  • Sanskruti Kaladarpan 2019-20

    Name of Teachers Prize Name of Competition
    Ms. Chaitalee Sabnis 2nd Handwriting Competition
    Ms. Mansi Tembe 2nd Essay Competition
    Ms. Smita Bharda 1st Greeting Card Making Competition

    Consolation Prize Winners

    Ms. Tincy Manjuran
    Ms. Shraddha Hirwadekar
    Ms. Chetana Vig
    Ms. Jyoti Mhapsekar
    Ms. Shweta Pawar
    Ms. Medha Kadlag
    Ms. Neetu Dubey
    Ms. Leena Masurkar
    Ms. Taranjit Pawar
    Ms. Smita Bharda
    Ms. Sarita Singh
    Ms. Neha Jain
    Ms. Deepa Oberoi
    Ms. Mansi Tembe
    Ms. Komal Sevak
  • Archery Competition

    08/12/2019

    Reyansh Jadhav from Grade IX won Gold Medal in Archery Competition held at Poisar Gymkhana Competition on 8th December, 2019.

  • MSSA Swimming Competition

    08/12/2019

    Parth Jain Grade VII won following prizes in MSSA Swimming Competition held on 8th December, 2019.
    - Gold in 100 fly & 100 freestyle
    - Silver in 200IM
    - Bronze in 100 backstroke
    He also won Best Swimmer prize in under 12 boys category.

  • MSSA Judo Championship

    07/12/2019

    Angad Gangan from Grade II won Silver Medal (-21 weight category) in MSSA Judo Championship which was held on 7th December, 2019 at Dharavi Sports Complex.

  • MSSA Judo Championship

    06/12/2019

    Kairav Desai from Grade VII won Bronze Medal (-60 weight category) in MSSA Judo Championship held on 6th December, 2019 at Dharavi Sports Complex.

  • MSSA Judo Championship

    06/12/2019

    Ria Patil from Grade VI got Bronze Medal in -32 weight category in MSSA Judo Competition held on 6th December,2019 at Dharavi Sports complex.

  • MSSA Judo Championship

    06/12/2019

    Nilay Kelkar from Grade VII got Bronze Medal in -66 weight category in MSSA Judo Competition held on 6th December,2019 at Dharavi Sports Complex.

  • RYP Judo Competition

    01/12/2019

    Sanvi Parulekar Grade VI got Bronze Medal at RYP Judo Competition held on 1st December, 2019.

  • RYP Judo Competition

    01/12/2019

    Jitesh Shikharkhane Grade IX got Silver Medal at RYP Judo Competition held on 1st December, 2019.

  • INTER IES HANDBALL TOURNAMENT

    30/11/2019

    INTER IES HANDBALL TOURNAMENT HELD ON SATURDAY 30TH NOVEMBER, 2019 AT IES MVM. GIRLS TEAM SECURED 1ST PLACE IN THE TOURNAMENT IN CATEGORY 3 (STANDARD 5TH TO 10TH).

  • BASKETBALL TOURNAMENT

    INTER I.E.S. BASKETBALL TOURNAMENT GIRLS REACHED SEMI-FINALS.

  • INTER IES THROWBALL BOYS

    27/11/2019

    INTER IES THROWBALL BOYS WON FINALS WHICH WAS HELD ON 27TH NOVEMBER, 2019 AT MVM LONG GROUND.

  • BASKETBALL UNDER 16 BOYS TEAM

    28/11/2019

    BASKETBALL UNDER 16 BOYS TEAM WON 1ST MATCH AGAINST PODAR INTERNATIONAL SCHOOL (SANTACRUZ) SCORE IS 3O-10.

  • Amarkosh Sanskrit Recitation Interschool Competition

    23/11/2019

    Asmi Tilak from Grade I won the 1st prize in Amarkosh Sanskrit Recitation Interschool Competition held on 23rd November, 2019.

  • VIVA Judo Competition

    16/11/2019 - 17/11/2019

    Myrah Thakker Grade VI got Gold in 23 kg weight category in VIVA Judo Competition held on 16th and 17th November, 2019.

  • VIVA Judo Competition

    16/11/2019 - 17/11/2019

    Sanvi Parulekar Grade VI got Bronze in 32 kg in ViVA Judo Competition held on 16th and 17th November, 2019 Venue Goregaon Vibgyor.

  • DSO Skating - Division level Competition

    09/11/2019 - 10/11/2019

    Jinesh Bhate Grade VIII won Four Gold Medals and Qualified for State Level Competition in DSO Skating - Division level Competition held on 9th-10th November,2019.

  • Division Judo Competition

    23/10/2019

    Myrah Thakker got Silver Medal in Division Judo Competition which was held on 23rd October, 2019.

  • MSSA Mallakhamb Competition

    Vidyesh Wadekar from Grade III won Gold Medal in MSSA Mallakhamb Competition held at B.P.C.A Wadala.

  • Karate Do Championship

    Pradyun B Bhere from Grade I won Bronze Medal in Karate Do Championship 2019 National level.

  • Interschool Roller Skating Championship

    Naitik N. Hedavkar from Grade V secured 3rd place in Interschool Roller Skating Championship.

  • 65th National school games Tennis Championship 19-20

    Aditya Surve Grade IX selected in Lawn Tennis Team ICSE 2019-20 for 65th National school games Tennis Championship 19-20.

  • Practicals (second round) of Homi Bhabha Exams

    3 students from Grade VI and 3 from Grade IX have been selected for Practicals (second round) of Homi Bhabha exams.

  • MSSA Swimming Competition

    Parth Jain from Grade VII, won Gold Medal in 100 mts Butterfly Swimming Competition held at Andheri complex in MSSA Swimming Competition.



  • Sanskruti Kaladarpan

    04/08/2019

    Orionites participated in Inter IES Competition held on 4th August, 2019 at Shardashram Vidya Mandir, Dadar West.

    Total Participation 168
    First Prize 10
    Second Prize 8
    Consolation Prizes 113

    Following Prizes were bagged by Orionites. Proud moment.

    Name of Student Category Prize Name of Competition
    Alisha Kore Std :- 1/2 1ST Handwriting Competition
    Siyona Madkeikar Std :- 3/4 1ST
    Shiven Shetty Std :- 5/6 2nd
    Sunidhi Varma Std :- 7/8 1ST
    Janhvi Katta Std :- 1/2 2nd Essay Competition
    Juhi Nagavakar Std :- 3/4 1st
    Simran Winerkar Std :- 7/8 2nd
    Krish Shah Std :- 1/2 1st Drawing Competition
    Anchiti Panchal Std :- 3/4 1st
    Siyona Madkeikar Std :- 3/4 2nd
    Gargi Parab Std :- 5/6 2nd
    Aditya Dhande Std :- 9/10 1st
    Yashvi Swar Std :- 1/2 1st Greeting Card Making Competition
    Shirish Shetty Std :- 3/4 1st
    Susmit Phadke Std :- 5/6 2nd
  • A Proud moment for IES ORION !

    MS. ADVIKA NAGOOL of Grade VIII has secured the 1ST PLACE AND BEST ARCHER AWARD at the CISCE NATIONAL ARCHERY TOURNAMENTS.

    Master REYANSH JADHAV of Grade IX has secured 1ST PLACE at the CISCE NATIONAL ARCHERY TOURNAMENTS.

  • U/14 REGIONAL THROWBALL Championship by AISM

    The Students of IES ORION THROWBALL TEAM have done the school proud. IES ORION has bagged 1st Position.

    Name of the Students Std Competition Position
    AAYUSH HANCHATE X THROWBALL 1ST REGIONAL
    DHRUV PITHADIA X THROWBALL 1ST REGIONAL
    YASH MHATRE VIII THROWBALL 1ST REGIONAL
    SOHAM PATOLE X THROWBALL 1ST REGIONAL
    VIVAAN MAZUMDAR IX THROWBALL 1ST REGIONAL
    RISHIT WORLIKAR IX THROWBALL 1ST REGIONAL
    SWAYAM SALASKAR IX THROWBALL 1ST REGIONAL
    AARYAN DHANDE IX THROWBALL 1ST REGIONAL
    KAVIT MEHTA IX THROWBALL 1ST REGIONAL
    AARYAN MHATRE IX THROWBALL 1ST REGIONAL
    ARNAV GORDE VIII THROWBALL 1ST REGIONAL
    RIDHESH RELE IX THROWBALL 1ST REGIONAL
  • CISCE NATIONALS LAWN TENNIS TOURNAMENT

    ADITYA SURVE of Std. IX, playing for MAHARASHTRA TEAM, has done the school extremely proud. ADITYA has won the GOLD MEDAL in the CISCE NATIONALS LAWN TENNIS TOURNAMENT. He has qualified for the SGFI Nationals for Under 14 Team and will represent the school. The Maharashtra team beat KARNATAKA, TAMIL NADU, WEST BNGAL and NORTH EAST to clinch the Gold.

  • DSO JUDO Competition

    Name Std Competition Position
    MYRAH THAKKER Std. VI DSO JUDO Competition GOLD MEDAL
  • Certificate of Membership (ASISC)
    12/07/2019

  • Novella –Third edition –Word Jamboree
    27/06/2019

    ICSE Interschool Competitions Presented by St. Mary’s ICSE School

    Miss. Dwiti Sagar Shetty Dramatis Personae-Vivid Hues 1st Prize
    Master Om Shahaji Deshmukh Dramatis Personae-Vivid Hues 2nd Prize
    Master Arnav Harshad Gunjal Giggles-Inter active Poem Competition 2nd Prize


Mission

To develop students with a "can-do attitude" and who can focus on improvement and raising achievement.

Vision

An institution with difference, building progressive thinkers and to create a safe, secured, valued environment directing to an ambitious, challenging and ongoing future.